Alpaka – imeline karvapall

Alpaka

Esimene alpaka jõudis meie farmi 2012. aastal. Alpaka on välimuselt sarnased laamale, aga veidi väiksemad ja meie arvates ka armsamad.

Pärinevus ja välimus

Lõuna-Ameerikast pärit loomad on kaameli sugulased, kuuludes koos üks- ja kaksküürkaameli, laama, guanako ning vikunjaga mõhnjalaliste seltsi kaamellaste sugukonda. Alpakadel nagu teistel kaamellastel on pikad ja saledad jalad ning iseloomulik kõnnak, mida nimetatakse küliskäimiseks (sama külje esi- ning tagajalg liiguvad samaaegselt ette). Alpakasid on kasvatatatud Andides Inka tsivilisatsiooni aegadest peale. Alpaka on koduloom ja peetakse teda peene villa pärast. Geneetilised tõendid näitavad, et ta on aretatud vikunjast. Kõige rohkem, pea 98% alpaka populatsioonist, elab Peruus.

Kõigil kaamellastel on suhteliselt väike pea, pikk peenike kael ja lõhestunud ülamokk.  Neil on tihe karvkate, mis isoleerib neid päevasest kuumusest ning annab sooja  öökülmas. 

Alpaka kuulub kaamellaste sugukonda
Alpaka kuulub kaamellaste sugukonda

Alpaka vill on väga väärtuslik

Kui välja jätta see, et nad on üliarmsad koduloomad, siis kasvatame neid suurepärase villa pärast.  Pügatakse neid aastas korra. Peruus on klassifitseeritud 52 looduslikus värvitoonis villa.  Villa teeb eriti väärtuslikuks selle peene kiud. Ka on see lamba omast kordades soojem,  ei ärrita nahka ja kuna ei sisalda lanoliini ei tekita allergiaid. Ühelt alpakalt võib aastas  saada erinevatel andmetel kuni 7 kg villa.

Alpakad on sotsiaalsed karjaloomad, kes elavad koos gruppides, mis koosnevad alfa isasest, emastest ja nende järglastest. Meie alpakad on toodud erinevatest farmidest, aga omavahel tuttavaks saades, klappisid kohe. Nüüd on nad lahutamatud. Praegu on mõlemad kohe aastaseks saamas. Suguküpseks saavad isased umbes 2-3 aastaselt. Emased hakkavad järglasi andma 1-2 aastaselt. Alpakade eluiga on umbes 20 aastat.

Meie alpakade villast tehtud tooteid võimalik osta ka e-post.

Alpakad on väga sõbralikud ja uudishimulikd.
Alpakad on väga sõbralikud ja uudishimulikd.

Paljunemine

11 kuud kestva tiinuse järel sünnib tavaliselt 1 järglane. Järglase toon võib olla täiesti erinevat värvi vanemate omast s.t. valge ja pruuni alpaka järglane võib olla täitsa must. Meie alpakadele tuleb järglane arvatavasti umbes 2 aasta pärast. Praegu on meil valge poiss ja pruuni kasukaga preili. Eks siis paistab, mis värvi järglane tuleb.

Loomad on väga sõbralikud ja seltskondlikud. Eriti maiad on nad õunte peale. Kui õunaga tulla, siis on huvi ka inimese vastu palju suurem. Loomade jaoks on väikesed päitsed ja nii on võimalik ka nendega jalutamas käia.

Muhumaa kliimaga on loomad juba kohanenud, kasukas on neil uhke. Vihma nad ka ei karda. Mõnikord meeldib neile püherdada, siis tuleb pärast kasukas kuuseokstest ja muust prügist puhtaks noppida.

Alpaka kaalub 45-65 kg, õlakõrgus on umbes 80-100 cm.

Tule külasta meie alpakasid Muhu Jaanalinnufarmis