Muhu sebra – ainulaadne võimalus kohata Eestis sebra

Sebra

Sebra (Equus quagga) kuulub hobuslaste sugukonda. Hobuslased – hobused, eeslid ning sebrad on  pika kaela ja peaga ning pikkade saledate jalgadega.  Sebrad arenesid Vana Maailma hobustest vähemalt 4 millionit aastat tagasi.

Sebrade kodumaaks on Aafrika.

Sebra välimus

Nende turja kõrgus on u 1.1 kuni 1.5 meetrit. Nad kaaluvad 200 – 400 kg. Iga sebra triibuline muster on ainulaadne, täpselt  nagu sõrmejälg – kahte ühesugust pole olemas. Sebradel on silmatorkavad mustad ja valged vöödid. Miks on sebra triibulised? Selle kohta on teadlastel palju teooriaid. Triipude funktsiooniks arvatakse olevat kas seltsingusisene isendite tuvastamine või pimestav efekt röövloomade segadusse ajamiseks. Teine teooria väidab, et triibuline välimus ei meeldi putukatele. Värskem teooria väidab, et sebrade triibud täidavad peamiselt termoregulatsiooni eesmärki, millest saab pikemalt lugeda siin. Igatahes on sebrade nahk musta värvi, nii et võib öelda et sabrad on mustad valgete triipudega.

Neile on iseloomulik sügav rinnakorv, kaelal kasvav lakk, tutiga saba, üksik kabi kõigil  jalgadel, esijalgade siseküljel põlvede all paiknevad kõva ning paksenenud nahaga  piirkonnad ning liikuvad mokad ja ninasõõrmed.  

Pikerguste pupillidega silmad asetsevad pea külgedel, et tagada kõigis suundades hea  nähtavus. Sebradel on suurepärane silmanägemine, nad näevad suurepäraselt nii päeval kui öösel.  

Keskmine eluiga sebradel on u 20 aastat.

sebrad Muhu Jaanalinnufarmis

Toitumine

Sebrad on sotsiaalsed loomad, kes veedavad looduses olles suurema osa ajast karjana.  Nad söövad koos rohtu ning hoolitsevad üksteise eest. Toituvad peamiselt rohust, kuid  võivad ka närida puukoort, pügada okstelt lehti ja pungasid ning süüa aed- ja puuvilju.  Nad ei ole mäletsejad. 

Sebra pojaga

Paljunemine

Nii täkud kui märad saavad suguküpsekt 3-4 aastaselt. Tiinus kestab umbes 13 kuud. Vastsündinud varss kaalub 36–56 kg. Tema triibud on pruunikad ning karv pikem ja sasisem kui täiskasvanud sebral. Esimese eluaasta jooksul muutub karvkate siledaks ja triibud mustaks. Varss suudab jalgadele tõusta juba 6 minutit pärast sündimist ja joosta 45 minutit pärast sündimist.

Konfliktid omavahel on kogu sigimisperioodi jooksul tavalised. Nende käigus võivad  sebrad hammustada, tagant üles lüüa ja jagada esi- ning tagajalgadega hoope.  

Sebrasid on 3 liiki – mägi-, kõrbe- ja savannisebra. Meie juures Muhumaal saate nähe savannisebrasid.

Rohkem infot sebrade kohta leiab Wikipediast.

Sebra pojaga